Slavnosti města Šumperka 2022

Po dvouleté nedobrovolné přestávce bude první červnový víkend opět patřit Slavnostem města Šumperka. Od čtvrtka 2. do soboty 4. června 2022 se Sady 1. máje a Pavlínin dvůr stanou dějištěm dvaadvacátého ročníku městských oslav. Na programu budou divadelní představení pod širým nebem, koncerty v čele s Pokáčem a den s historií a romantikou odkazující na založení města před 750 lety a také tzv. Šumperský sněm, jehož 532. Výročí vychází na den přesně právě 4. června.

První den městských slavností bude patřit činohře, kdy se v letním divadle Vily Doris představí šumperské divadlo. Od 16 hodin místní herci zahrají divadelní představení pro děti Dášeňka čili život štěněte, na které v 19 hodin naváže úspěšná komedie z minulých sezon Vinetůůů! V případě nepřízně počasí budou obě představení odehrána v budově Divadla Šumperk.

Druhý den, přesněji večer, nabídne tentokrát v Pavlínině dvoře hudební vystoupení. Úderem 19. hodiny se hlavní stage rozezní hudbou místní kapely Brixtn, která je indie-electro popové uskupením tří songwriterů/producentů. Na ně naváže projekt Circus Ponorka. Hudebník a jediný člen kapely Circus Ponorka Honza Ponocný složil hudbu k několika celovečerním filmům, například komponoval hudbu pro snímky Alice Nellis: Perfect Days. Předtím složil muziku i k filmům Mamas & Papas a Revival, za které získal nominace na Českého lva. Hvězdou večera bude pop-folkový písničkář POKÁČ. Těšit se můžete na hity jako je „Vymlácený entry“, „Mám doma kočku“, nebo třeba „V lese“.

Slavnosti města vyvrcholí tradičním dnem s historií a romantikou. Podobně jako v minulých “předcovidových” létech se park Sady 1. máje promění opět v rytířské ležení. Středověký den připomene momenty ze založení města před 750 lety a vyvrcholí velkým večerním průvodem a ceremonií na počest významné události v dějinách města - tzv. Šumperského sněmu, kdy se 4. června 1490 sešli na šumperském zámku vrcholní zástupci Moravy a Slezska, aby jednali o osudu zemí Koruny české.

Program slavností města Šumperka bude přístupný zdarma všem. V doprovodném programu si najdou především děti řadu atrakcí ve formě skákacích hradů a mnoho dalšího, nebude chybět jarmark certifikovaných výrobků Jeseníky originální produkt a bohaté občerstvení.

Akci připravuje kulturní oddělení MěÚ Šumperk ve spolupráci s Domem kultury Šumperk, Divadlem ŠumperkSVČ Doris Šumperk a Spolkem pro zachování kulturního dědictví, historie a romantiky.

Slavnosti finančně podpořil Olomoucký kraj.


počítadlo.abz.cz

Slavnosti města Šumperka

Slavnosti města Šumperka 2022

22. ročník městských oslav připadá na první červnový víkend roku 2022.

více informací

21. ročník Slavností se blíží

Tradiční městské dny se blíží – již za tři měsíce jsou tu!

více informací

Slavnosti jesenickým originálním produktem

23. května 2018 byly Slavnosti města Šumperka certifikovány jako JESENÍKY® oroginální produkt.

více informací

Slavnosti letos podvacáté

Zanedlouho začne třídenní maraton oslav města Šumperka. Letošní ročník je jubilejním dvacátým.

více informací